Kto jest zobowiązany do prowadzenia KPiR?
PKPiR, czyli Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów jest jednym z rodzajów prowadzenia ewidencji księgowej. W porównaniu do ksiąg rachunkowych jest ona znacznie uproszczona, nie wymaga rozbudowanej dokumentacji. Polega na prowadzeniu chronologicznych zapisów przychodów oraz kosztów poniesionych z tytułu prowadzonej działalności w celu ustalenia podstawy opodatkowania, czyli dochodu lub straty.
KPiR dla kogo?
Ustawa o rachunkowości precyzuje, które podmioty zobowiązane są do prowadzenia KPiR. Księgowość uproszczona przeznaczona jest dla:
- osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą,
- spółek cywilnych,
- spółek jawnych,
- spółek partnerskich,
- rolników prowadzących działalność gospodarczą (inny wzór PKPiR).
Możliwość prowadzenia KPiR jest ograniczona limitem osiągniętych przychodów. Z chwilą przekroczenia limitu, obowiązkowe staje się wprowadzenie pełnej księgowości. Dzieje się tak, gdy ogólny przychód netto, w minionym roku rozliczeniowym jest wyższy niż 2 000 000 euro, przeliczone na złotówki po kursie NBP z dnia 1 października roku poprzedzającego rok rozliczeniowy.
Firmy, które do tej pory prowadziły księgi rachunkowe, mogą przejść na KPiR w sytuacji, gdy przychody netto spadną poniżej 2 mln euro. Spółki chętnie korzystają z tej możliwości, jednak nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Z pełnej księgowości nie mogą zrezygnować spółki z o.o., spółki akcyjne, spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne.
Dodatkowa ewidencja
Jeśli podstawą opodatkowania jest KPiR, to przedsiębiorca zobowiązany jest również do prowadzenia:
- ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych o wartości powyżej 10 tys. zł netto, jeśli okres ich użytkowania będzie dłuższy niż rok,
- ewidencji sprzedaży – jeśli nie jest prowadzona na kasie fiskalnej,
- ewidencji przebiegu pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do celów służbowych, na które wydatki z tytułu użytkowania odliczane są w 100%.